دسته‌بندی نشده

مقایسه جاروبرقی سطلی و معمولی+مزایا و معایب

جاروبرقی در انواع و برندهای مختلفی وجود دارد که جاروبرقی سطلی و معمولی دو نوع اصلی و پرکاربرد این وسیله برقی محسوب می شود. جاروبرقی از مهمترین وسایل برقی در منزل بوده و برای نظافت زندگی انسان ها لازم است. معمولاً کاربرد اصلی جاروبرقی سطلی و معمولی پاک کردن زمین از هرگونه غبار و آشغال می باشد. علاوه بر محل زندگی، محل کار و ماشین هم به نظافت احتیاج دارند که این نظافت با استفاده از جاروبرقی میسر می شود. پیشرفت تکنولوژی موجب شده است تا جاروبرقی های زیادی با کاربردهای بیشتر تولید شوند و این موضوع تصمیم گیری را برای انسان ها سخت کرده است. به عبارتی دیگر، یافتن یک جاروبرقی خوب و با کیفیت که با نیازهای ما متناسب باشد، کمی گیج کننده است. لازم است بدانید که بهترین جاروبرقی با توجه به کاربرد آن برای هر شخص متفاوت است. بنابراین، پیش از خرید جاروبرقی باید با ویژگی ها، کاربردها و قابلیت های آن وسیله برقی به خوبی آشنا باشید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

یک جاروبرقی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در نظر گرفتن بودجه و قابلیت های مورد نیاز برای خرید جاروبرقی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اما پیش از آنکه به بررسی تفاوت های جاروبرقی سطلی و معمولی بپردازیم، بهتر است با ویژگی های کلی یک جاروبرقی خوب آشنا شویم. به راستی یک جاروبرقی خوب به چه جاروبرقی گفته می شود؟

  • اولین ویژگی که هر شخصی پیش از خرید جاروبرقی سطلی و معمولی به آن توجه می کند، قدرت مکش آن است. بدیهی است که موتور قوی جاروبرقی باعث می شود تا این وسیله قدرت مکش قوی تری هم داشته باشد. در نتیجه عملکرد بهتری برای تمیز کردن سطوح از هرگونه گرد و غبار خواهد داشت. توجه داشته باشید که قدرت مکش بیشتر لزوماً عملکرد بی نظیر وسیله را تضمین نمی کند. با این حال می توان گفت که قدرت مکش بین 300 تا 3000 وات خوب است.
  • از دیگر ویژگی های یک جاروبرقی خوب صدای کم است. برخی افراد گمان می کنند که موتور جاروبرقی های عالی، صدای بیشتری از خود تولید می کنند. در حالی که این اصلاً صحیح نیست. در حقیقت، موتور جاروبرقی سطلی و معمولی باید به گونه ای بهینه شده باشد که از بیرون رفتن صداهای اضافی موتور جلوگیری کند. این بهینه سازی معمولاً با عایق صوتی انجام می شود.
  • ابعاد و وزن مناسب از ویژگی هایی است که به هنگام خرید جاروبرقی سطلی و معمولی باید به آن توجه کرد. برخی افراد بر این باورند جاروبرقی هایی که ابعاد کوچک تری دارند، از کیفیت و مکش پایین تر برخوردار هستند. در حالی که اینطور نیست. جاروبرقی را در نظر بگیرید که قدرت مکش خوبی دارد اما به دلیل حجم زیاد نمی توان آن را به راحتی جابجا کرد. از طرفی، نمی توان جاهای غیرقابل دسترس را تمیز کرد. بنابراین، توجه به ویژگی های ظاهری جاروبرقی به اندازه کارایی های آن مهم است.

 

استفاده از جاروبرقی برای نظافت منزل

 

آشنایی با مهمترین تفاوت های جاروبرقی سطلی و معمولی

  • طراحی ظاهری: طراحی جاروبرقی سطلی و معمولی برای بسیاری از افراد مهم است. همانطور که از نامشان پیداست، جاروبرقی سطلی ابعاد بزرگتری داشته و طراحی آن به صورت ایستاده و استوانه ای شکل است. در حالی که جاروبرقی معمولی ظاهر جمع و جورتر و خوابیده دارد. همچنین جاروبرقی سطلی فضای بیشتری را اشغال می کند. در حالی که جاروبرقی معمولی را می توان در گوشه ای از کمد و یا هر جای دیگری قرار داد.
  • مکش: جاروبرقی سطلی و معمولی را نمی توان به طور دقیق از نظر قدرت مکش مقایسه کرد؛ چرا که قدرت مکش جاروبرقی ها در محدوده مشخصی قرار می گیرد. به طور کلی، به نظر می رسد مکش جاروبرقی سطلی از معمولی بیشتر باشد؛ چون موتور بزرگتری دارند.
  • حجم مخزن: از دیگر تفاوت های جاروبرقی سطلی و معمولی می توان به ظرفیت و حجم مخزن اشاره کرد. با توجه به اینکه جاروبرقی سطلی ابعاد بزرگتری دارد، می توان گفت که از مخزن بزرگتری نیز برخوردار است.
  • میزان صدا: از تفاوت های چشمگیر جاروبرقی سطلی و معمولی می توان به صدا و نویز تولیدی اشاره نمود. طبیعتاً موتور جاروبرقی های سطلی به دلیل بزرگتر بودن، صدای بیشتری هم از خود تولید می کنند. از طرفی، بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا در تولید جاروبرقی های معمولی، باعث شده تا صدای کمتری ایجاد شود.
  • قیمت: در نظر گرفتن قیمت جاروبرقی سطلی و معمولی، در کنار قابلیت های آن بسیار مهم است. بد نیست بدانید که قابلیت ها و کارایی های جاروبرقی در قیمت این وسیله برقی تاثیرگذار است. به طور دقیق نمی توان گفت قیمت کدام یک از این دو مدل جاروبرقی مناسب تر است؛ اما به نظر می رسد خرید جاروبرقی سطلی اقتصادی تر و مقرون به صرفه تر است.

 

مقایسه جاروبرقی سطلی و معمولی

 

کاربرد جاروبرقی سطلی در موارد مختلف

جاروبرقی سطلی و معمولی هر دو کاربردهای مخصوص به خود را دارند؛ اما بهتر است با کاربردهای اصلی هر یک از این دو مدل آشنا شوید. جاروبرقی سطلی در انواع تجاری و خانگی تولید و عرضه می شود و در صنایع مختلف کاربرد دارد. از آنجا که جاروبرقی سطلی در نوع تجاری مخزن بسیار بزرگتر و قدرت مکش بیشتری دارد، می توان در کارخانه ها و شرکت ها به راحتی از آن استفاده نمود. همچنین اگر توجه کرده باشید، در مراکز شست و شو خودرو یا کارواش ها از جاروبرقی سطلی استفاده می کنند. داخل خودرو در معرض انواع آلودگی ها قرار داشته و نظافت آن به مکش زیادی احتیاج دارد. به همین خاطر برای نظافت داخل خودروها از جاروبرقی سطلی استفاده می شود. از طرفی، این جاروبرقی ها مخزن بزرگتری داشته و قیمت مناسب تری هم دارند. طراحی ساده و مقاوم جاروبرقی سطلی نیز در کاربرد آن در کارواش بی تاثیر نیست.

 

کاربرد جاروبرقی سطلی

 

جالب است بدانید که از نوع خانگی جاروبرقی سطلی می توان برای ایجاد بوی مطلوب در منزل نیز استفاده کرد. برای این کار کافیست تکه ای پنبه را به عطر دلخواه آغشته کرده و آن را در کیسه جاروبرقی قرار دهید. در این صورت هنگام استفاده از جاروبرقی این عطر در محیط منزل پخش شده و هوای منزل خوشبو می شود. از بین بردن کک ها در منزل از دیگر کاربردهای این جاروبرقی می باشد. جاروبرقی سطلی تقریباً 96 درصد از کک های موجود در منزل را از بین می برد. تمیز کردن بالش ها از هرگونه گرد و غبار و بوی بد از دیگر کاربردهای جاروبرقی سطلی در منزل است. ناگفته نماند که از دور کم جاروبرقی سطلی می توانید برای تمیز کردن کلیدهای کیبورد نیز استفاده کرد.

مهمترین ویژگی های جاروبرقی معمولی چیست؟

جاروبرقی های معمولی نسبت به سطلی، از لحاظ ظاهری و کارایی تنوع بیشتری دارند که این موضوع انتخاب را برای کاربران دشوار کرده است. جاروبرقی سطلی و معمولی از نظر کاربرد هم با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به طوری که برای نظافت مکان هایی مانند هتل و یا اداره جات نمی توان از جاروبرقی های معمولی استفاده کرد. در واقع، جاروبرقی های معمولی توان کمتری نسبت به جاروبرقی های سطلی دارند. به طور کلی، برای مصارف خانگی و نظافت منزل تهیه جاروبرقی معمولی بهتر است. جاروبرقی معمولی مانورپذیری راحت تری دارد و با استفاده از آن می توانید به همه جای منزل دسترسی داشته باشید. توصیه می شود برای منزل خود جاروبرقی تهیه کنید که چرخ هایش قابلیت چرخش 360 درجه داشته باشد؛ چرا که در این صورت می توانید دستگاه را به راحتی جابجا کنید. داشتن کابل برق بلند از دیگر موارد مهم در مانورپذیری این وسیله برقی است.

 

کارایی جاروبرقی معمولی

 

یکی از موارد مهمی که برای خرید جاروبرقی سطلی و معمولی مصرف برق آن است؛ البته این مورد در جاروبرقی های معمولی اهمیت بیشتری دارد. بنابراین بهتر است پیش از تهیه جاروبرقی معمولی برای منزل خود، به میزان مصرف انرژی و سایر هزینه های این وسیله توجه کنید. یکی از کاربردهای شگفت انگیز جاروبرقی معمولی یافتن اشیاء کوچک گم شده است. چنانچه وسیله کوچکی را در منزل گم کرده اید، می توانید از جاروبرقی استفاده کنید! برای این کار کافیست یک جوراب نازک روی لوله جاروبرقی بکشید. سپس با چرخاندن در قسمت های مختلف منزل آن را پیدا کنید. همانطور که می دانید، برخی جاروبرقی های معمولی کیسه های موقت دارند و لازم است هنگام خرید به آن توجه کنید. جاروبرقی معمولی در طراحی های متنوعی در بازار وجود دارند. امروزه شرکت های تولیدکننده جاروبرقی، برای ساخت جاروبرقی سطلی و معمولی از فناوری های روز دنیا استفاده کرده اند.

نتیجه گیری

در این مقاله جاروبرقی سطلی و معمولی را با یکدیگر مقایسه کردیم و ویژگی های هر کدام را شرح دادیم. بدیهی است که جاروبرقی در منزل و برخی مشاغل کاربرد زیادی داشته و برای تمیز کردن بسیاری از محیط ها کاربرد دارد. توجه به طراحی ظاهری و نوع عملکرد جاروبرقی باعث می شود تا انتخاب بهتری برای این وسیله برقی در منزل و یا محل کار داشته باشید. به طور کلی، اگر برای تمیز کردن محیط کاری مانند اداره و یا هتل به دنبال یک جاروبرقی خوب می گردید، بهتر است آن را از نوع سطلی تهیه کنید؛ چرا که جاروبرقی سطلی حجم، قدرت مکش و قیمت مناسب تری نسبت به جاروبرقی معمولی دارد. فراموش نکنید که برای خرید جاروبرقی سطلی و معمولی باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. امیدواریم بتوانید با استفاده از این مطلب، بتوانید جاروبرقی مورد نیاز خود را تهیه کنید و یک انتخاب دقیق داشته باشید.

 

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *